Az ionizátorok használata ESD (elektrosztatikus kisülés) védett területeken kérdése lehetővé válik az ilyen területeken történő munkavégzéshez szükséges környezeti szintek fenntartásához. Az ESD egy olyan elektrosztatikus kisülés, amely akkor következik be, amikor a két különböző anyag súrlódik egymással, például az emberi test és a munkafelület, amely általában műanyag, fa vagy textil. Az ilyen súrlódások statikus töltések felhalmozódásához vezetnek, amelyek a környezetben lévő érzékeny elektronikai berendezéseket károsíthatják.
Az ESD védett területeken általában elektrosztatikus vezetők, matracok és asztali alátétek használata javasolt a statikus töltések levezetése érdekében. Az ionizátorok használata is szerepelhet az ESD védett területek általános tisztítási és karbantartási folyamataiban, hogy biztosítsák a tiszta és szennyeződésmentes munkakörnyezetet.
Az ionizátorok működési elve alapján két típusra oszthatók: pozitív és negatív ionizátorokra. A pozitív ionizátorok általában a levegőbe pozitív ionokat bocsátanak ki, amelyek megkötik a káros negatív ionokat, például a polleneket, a füstöt és az allergéneket, és így csökkentik azok koncentrációját a levegőben. A negatív ionizátorok azonban a levegőbe negatív ionokat bocsátanak ki, amelyek a pozitív ionokkal reagálnak és megkötik azokat, így szintén csökkentve a levegőben lévő káros anyagok koncentrációját.
Az ionizátorok használata ESD védett területeken azonban nem feltétlenül javasolt minden esetben, mivel az ionizátorokból kibocsátott elektromos feltöltés zavarhatja az elektronikai eszközök működését. A szakértők általában azt javasolják, hogy az ionizátorokat csak olyan területeken használják, ahol az ESD nem jelent veszélyt az érzékeny elektronikai berendezésekre.
Töltéslevezetési idő:
max. 20s;
Offset Feszültség:
<+/- 35V
Szabványok
IEC 61340-4-7; ANSI/ESD STM3.1